Treći trimestar - kratak vodič za preživljavanje

 


Dobar dan drage moje, nadam se da ste dobro! Nakon prvog i drugog uspešno preživljenog trimestra trudnoće, evo mene sa najnovijim iskustvom preživljavanja trećeg trimestra trudnoće! Kao i u prethodnim postovima, ne očekujte ništa manje od otvorene iskrenosti u prenošenju mog dosadašnjeg trudničkog iskustva. Imajte takođe u vidu da je svaka trudnoća individualna, ja ne pišem u svojstvu stručnog medicinskog radnika, već prenosim svoje iskustvo sa prvom trudnoćom.


Ako ste i vi trudnica koja je uspešno dogurala do trećeg trimestra i u ovaj post gleda preko svog trudničkog stomaka, čestitam! Ne samo da je još malo pa gotovo, nego ste svakako preživele dve trećine svog trudničkog putovanja uspešno. Pređimo na to šta je tačno mene zadesilo u trećem trimestru.


Šta je novo, a šta staro od simptoma trudnoće u trećem trimestru?


Vaše dete počinje ozbiljno da se pomera u stomaku


Ooooo da! Nema više nežnih leptirića i golicanja, sve što ćete sada dobiti su udarci i šutevi u organe koji se vašem detetu nađu na putu ka udobnijem položaju. Neće biti prijatno. Moj je konkretno targetirao rebra. Moja prijateljica je bila šutirana u bešiku do nivoa incidenta. Generalno, ne možete ništa uraditi povodom ovoga nažalost.


Živopisni snovi


Bilo da je u pitanju to što vam je san lakši jer ste vi teže i neudobnije spavate ili vas dete maltretira pa teže zaspite i lakše se budite, svejedno, živopisni snovi iz prvog trimestra će se vratiti u punom sjaju. Ovoga puta čak mogu biti i na temu bebe i budućnosti, čak ni ne moraju biti toliko duboki i izvučeni iz podsvesti koliko će prosto biti svakodnevno prisutni.


Pomolite se za vašu bešiku


Redovni odlasci do toaleta postaće još redovniji, što ne znači da treba da skratite unos tečnosti - vi ipak održavate nivo vode u bazenčetu u vašem stomaku, sećate se? Ako ste slučajno letnja trudnica kao ja, nalivajte se vodom bez kraja i konca. 

Zapravo, što se više nalivate, manje ćete vode zadržavati tamo gde ne treba.


Otoci svega ikada


...a najviše nogu i stopala vas očekuju ukoliko nameravate da se krećete, a možda i ako ne nameravate. Budite oprezni, ako je oticanje ekstenzivno, potrebno je javiti se lekaru. Svakako, oticanje esktremiteta bar u nekoj meri vas svakako neće zaobići. Podignite noge na visinu i maltretirajte muža da vam masira stopala. Konsultujte se sa vašim lekarom oko suplementacije magnezijumom.


Opstipacijo, moj stari druže


Ne znam da li mi je nešto teže palo nego to što sam 8 meseci bila u opstipaciji. Probala sam da se nakljukam suvim šljivama, trešnjama, kajsijama, raznim kašama i semenjima, Portalak sirupom (koji bi rezultate davao samo povremeno), čak sam koristila i mikroklizme koje su dozvoljene (Evaqu mikroklizme) ali bi one imale krajnje neprijatan efekat na mene, a davale minimalan rezultat.

Iskreno, više puta mi je došlo da se bacim sa terase jer su mi celi dani prolazili u pokušajima da uspostavim iole normalnu peristaltiku creva. Poslednje što je dalo ikakve rezultate je čaša Donat vode na prazak stomak ujutru, a Portalak sirup uveče + izbacivanje šećera i belog brašna. Svakako, opstipacija je jedno zlo koje ne želim ni najgorem neprijatelju.


Gojenje malo usporava


Tačno je da bi u drugom trimestru trebalo da nabacite najveći deo svoje trudničke težine. I u trećem trimestru bi trebalo da se ugojite (optimalno 4-5 kg, koliko sam lično uspela da istražim), a mnoge žene i izgube neko kilo u devetom mesecu. 

Iskreno, svanulo mi je kad je vaga prestala opsesivno da skače.


Gestacijski dijabetes


Još jedna divna karta koju sam izvukla u ovoj podeli bio je GB koji je pokazao moj OGTT test u 27. nedelji trudnoće. Moj lekar je odlučio da me drži bez lekova, ali na strogoj dijeti bez belog brašna i šećera. OGTT uradite čak i ako vam je nivo glukoze normalan, moj je bio, pa sam opet imala dijabetes.

Bila sam potpuno očajna kad sam saznala + nisam imala predstavu kako da ne ostanem gladna samo na povrću i belom grilovanom mesu, s obzirom da mi je čak i voće bilo zabranjeno. Ukoliko se i vama ovo desi, bitno je da ipak pratite dijetetska uputstva lekara jer, osim svog zdravlja, možete ugroziti i razvoj i predispozicije svog nerođenog deteta. Najveći rizik je od prevelike bebe koja će onda i teže izaći, a o tome najradije ne bih da dužim... Mislim, ako vam treba dodatna motivacija da ostanete na dijetetskoj ishrani, slobodno izguglajte moguće komplikacije.

Svakako, nije lako izbaciti šećer, belo brašno i voće, posebno za mene kojoj je to bilo otprilike 80% ishrane tokom trudnoće. Ne postoji ništa što možete uraditi da sprečite pojavu GB-a, pominju se tu kao neki faktori koji povećavaju rizik, ali statistika je takva da je 50% trudnica koje su ga imale bilo bez ikakvih faktora rizika za isti. Tako da, ako izvučete ovu boljku, nemojte kriviti sebe, niste ništa loše uradile. Ja lično sam i počela da vežbam i hranila se zdravije no ikad kada su mi ovo dijagnozirali.


Uskoro će svaka aktivnost biti kao trening


Želite da legnete, sednete, ustanete? Sve će postati problematično i oduzimaće vam vreme i iziskivaće dodatan napor. Ne preporučujem da sedate ili legnete na pod pri kraju trudnoće jer ćete jako teško ustati bez tuđe pomoći (ne šalim se).


Preterano znojenje


Kako je moja trudnoća doživljavala svoj foto-finiš u toku toplotnog talasa, otkrila sam da postoje zaista neobična mesta na telu na kojima možete da se znojite. I to stalno. Bonus je to što će se vaš znoj neprijatnije osećati pod uticajem hormona, tako da predlažem odličan i jak dezodorans/antiperspirant za ovaj period vašeg života, kao i posle porođaja.


Spavanje, šta je to?


Posebno iritantno mi je bilo to što su ljudi oko mene ponavljali da treba da se naspavam pre nego što beba dođe. Mili moji, spavati je bilo skoro nemoguće sa viškom kilograma, ogromnim stomakom, detetom koje divlja iznutra momenta kad vi prestanete da se krećete + bonus moje letnje trudnoće su previsoke temperature koje sam morala da izržim u sopstvenom znoju. Tako da, ako možete, naravno, spavajte što više. Ako ne možete, ne brigajte naročito, nije da možete da se naspavate unapred.


Treći trimestar - kako preživeti?


Uz Božju pomoć i nadu da je srećan kraj na vidiku, treći trimestar je trimestar koji se završava na mišiće više nego bilo koji drugi.


U trećem trimestru je potrebno:

-odlaziti na redovne ginekološke preglede, kasnije CTG preglede

-odabrati lekara i ustanovu gde ćete se poroditi

-pohađati školice roditeljstva ili pripreme za porođaj ako ste prvorotka

-ostanite aktivni, šetajte ili vežbajte ukoliko vam je dozvoljeno

-pijte prenatalne vitamine i koju god dodatnu terapiju da ste dobili

-reagujte na nedostatak pokreta bebe, bilo kakve neočekivane kontrakcije, krvarenja, pucanje vodenjaka itd.


Ako je moguće, obezbedite sebi da vam tokom trećeg trimestra bude što udobnije. Batalite sve kućne poslove koji zahtevaju presamićivanje preko stomaka. Sve što vam ne prija, ne treba da radite. Ako vežbate, prilagodite vežbe ovom trimestru.



Bonus saveti za lakše preživljavanje trećeg trimestra


Obavezno mažite stomak kako biste predupredile nastanak strija. Deveti mesec je posebno kritičan. Mene je spasilo Mustela ulje protiv strija, mala žuta bočica. 


Vežbajte i krećite se koliko možete, ma koliko se osećale kao morž i koliko vam bila muka više od života. Radi lakšeg porođaja, ako nameravate prirodan porođaj, svaka unca snage i kondicije će vam biti od koristi.


Nije neophodno da imate komplet sve pripremljeno za bebu. Sve što vam zafali danas možete kupiti ili naručiti online i biće kod vas za par dana, nemojte se previše opterećivati.


Ozbiljno porazgovarajte sa partnerom o prisustvu na porođaju, ako je to moguće u ustanovi gde nameravate da se porodite. Meni je prisustvo partnera bilo od izuzetnog značaja.


Ne zaboravite da pijete dovoljno vode, zvuči kao glup savet, ali je poprilično značajan jer vi bukvalno imate bazen za bebu u svom stomaku, nikad ne znate kad će vam pući vodenjak ili krenuti porođaj, a u nekim ustanovama i dalje ne dozvoljavaju da se pije voda tokom porođaja.


Ako ste prvorotka, pronađite žensku osobu od poverenja (koja je već mama) da vam dođe u posetu tokom prvih dana nakon izlaska iz porodilišta. Iako se mnoge žene odlučuju za majku, tetku ili svekrvu u ovim situacijama, možda će vam biti značajno lakše ako to bude osoba približnija vašim godinama koja je informisana o tome kako se nega bebe sprovodi u 21. veku jer će sigurno postojati neke stvari oko kojih ćete se sukobljavati sa starijim generacijama majki. Nije vam potreban dodatan teret u prvim danima sa bebom dok vas voze hormoni, već bezrezervna podrška i ženska solidarnost.


O samom porođaju nećemo razglabati u ovom postu jer je u pitanju krajnje individualno iskustvo o kojem bi bilo najbolje da se informišete kod vašeg ginekologa i u ustanovi u kojoj ste rešili da se porađate. Ni hiljadu tuđih iskustava vas možda ne pripremi za ono što vas čeka jer mnogo toga zavisi isključivo od vašeg tela, vaše bebe i odluka babice i lekara u čijim se rukama nađete.



Za (srećan) kraj

Dobra vest je, izdržale ste do sad, a do kraja nema još mnogo! Uskoro ćete biti kod kuće sa vašom bebicom. Srećno vam bilo, mama!


Voli vas vaša Venoma



Enjoy American retro style with Bronson Mfg.

Hello my lovelies and welcome to my new post! It's been a while since we discussed some menswear and I think it's time we dedicate some attention to fashion for men this season as well. There are so many current trends when it comes to fashion for men in the recent years, but you know what I've noticed? I noticed that men around me usually gravitate toward classic and retro designs. That is why today we will be checking out a fresh brand of clothing I recently discovered that I believe that all men with classic and retro fashion taste will enjoy.



While I was searching for some high quality American retro style items I found this lovely brand of clothing for men called Bronson Mfg. This brand has been with us for more than 10 years providing a variety of quality items for men such as t-shirt, pants, jeans, jackets, coats, sweatshirts, knitwear, vests, outerwear and so much more. They sell not only clothing, but accessories as well such as hats, bags, socks and other items.


It is very easy to navigate their store and what I love the most about it is that they offer pretty much everything a man would love to wear in one place. If you are a fan of classical or retro american style this is the right store for you. They aim to provide high-quality products while maintaining reasonable prices which is a win-win for everyone. Their clothing such as military pants and more is designed and made by vintage clothing enthusiasts and manufacturing experts. You can easily access their sale section, as well as new arrivals and best sellers.


While I browsed their online store I noticed that their material choices are really good and high quality, their products seem to be made to be good looking while remaining very durable. I enjoyed their variety of 100% cotton men's short sleeve henley shirts for example. I picked out some of my favorites for you to check out in this post, but feel free to check out their store and let me know what are your favorites!


I hope you enjoyed today's post my lovelies as well as discovering this lovely retro american brand together with me. It is hard to find quality items like this nowadays. Make sure to take advantage of their free shipping offer on any order over 99$!


Until my next post, lots of love,

Venoma


Drugi trimestar - kratak vodič za preživljavanje

 


Dobar dan mile moje i dobrodošle u novi post! Ako ste danas sa mnom ovde, čestitam, to najverovatnije znači da ste uspešno preživele prvi trimestar trudnoće! Verujte mi, to je razlog za slavlje i to kakav! :D

Drugi trimestar trudnoće se takođe naziva i zlatnom sredinom, odnosno najlepšim periodom trudnoće. Čak i da vas je neki drugi volšeban put interneta naveo na ovaj post, a ne neka informacija koju tražite vezana za ovaj period trudnoće, slobodni ste da ostanete i pročitate do kraja moje iskustvo sa drugim trimestrom. Ako vam je potreban vodič kroz prvi trimestar trudnoće, imamo i to. Izvol'te u salonu!

A do tada, da vidimo šta se to meni dešavalo u drugom trimestru trudnoće!




Razlike između prvog i drugog trimestra trudnoće


Pre svega, podsetimo se toga da dve identične trudnoće i dve identične trudnice ne postoje. Ono što je bilo moje iskustvo iz drugog trimestra ne mora biti vaše iskustvo iz drugog trimestra. U skladu sa tim, evo onoga što se kod mene najviše razlikovalo u odnosu na prvi trimestar:


1. Mnogi simptomi trudnoće su se stišali ili nestali

Kod mene lično su u potpunosti nestali hronična iscrpljenost, preterano spavanje, mučnine, izmenjeni ukusi i bezvoljnost. To je bilo sasvim dovoljno da mi popravi raspoloženje i vrati želju za životom.

Od simptoma koji su nastavili da me prate tu su pojačan apetit i moja najneomiljenija opstipacija. Međutim, svakako ste u drugom trimestru mnogo sposobniji da vodite svoj život onako kako ste prethodno navikli nego što je to moguće u prvom (za većinu trudnica, za srećnice koje nemaju nikakav simptom nikad ovo ne važi, njima je uvek super).


2. Dobila sam trudnički stomak

Ako do sada niste ,,pokazivale'', u drugom trimestru svakako hoćete. Ja sam mislila da kao nešto pokazujem krajem prvog trimestra, ali sam zapravo ostala u šoku kako sam brzo negde u 17. nedelji samo niodakle formirala pravi trudnički stomak. Od tog momenta nadalje, stomak se samo uvećavao.

Zapravo, prvorotke često ostanu u šoku koliko im se brzo telo menja tokom drugog i trećeg trimestra. Znam da je meni bilo neverovatno koliko mi je stomak porastao od četvrtog do kraja petog meseca na primer, a iskreno ni u šestom se nije naročito zaustavio!

Ako je verovati guglu, stomak se najbrže uvećava između 20. i 24. nedelje trudnoće. Izdržite legende i ne zaboravite da hidrirate tu jadnu kožu koja se rasteže.


3. Počela sam da osećam pokrete bebe

 Annoying pitanja iskreno ima više u prvom trimestru nego u drugom, ali ni u drugom ne izostaju previše. Jedno od njih je, čim uđete u 4. mesec - da li osećate pokrete bebe?

Ovo pitanje je mene kao prvorotku apsolutno dovelo do ludila jer, iako zvanično za prvorotke važi da pokrete mogu osetiti bilo kad između 18-te i 26-te nedelje, svi očekuju da se beba full-time rita čim uđete u drugi trimestar. Ne budite ja i ne obraćajte pažnju na ovo pitanje jer meni je bukvalno nepotrebno podiglo anksioznost do nivoa da sam jedva čekala sledeći ultrazvuk da vidim da li je sve sa detetom u redu.

Beba će krenuti da se pomera onda kad joj to odgovara, a šta i kad ćete osetiti zavisi i od vaše konstitucije. Kod mene se to dogodilo negde u 18. nedelji i to u vidu čuvenih ,,leptirića'' odnosno blagih senzacija sličnih gasovima i golicanju. Moja beba je zapravo već negde u 20. nedelji počela jako da me udara, iako se stomak spolja nije pomerao i muž nije mogao da oseti pokrete koje ja osećam. Možda je do toga što je moja beba malo veća, ali eto: imajte u vidu da lagano golicanje može u roku od jednog dana da pređe u udarce u vašem stomaku. Ta nagla promena me je takođe malo alarmirala kao prvorotku, ali u drugom trimestru ste prosto mnogo opušteniji i spremni na to da je u trudnoći i nenormalno - sasvim normalno.

Do kraja drugog trimestra beba će već ozbiljno početi da vas šutira i vaš partner će moći opušteno da oseti te udarce. Takođe ćete moći da vidite stomak kako vam se trese spolja.


4. Novi simptomi su zamenili stare


Interesantna stvar se dogodila, naime, po prvi put u životu moja stopala su postala topla, da ne kažem vruća, do te mere da mi je postalo udobnije bez čarapa nego sa njima. Još jedan simptom trudnoće koji spada pod ,,normalno'', ali je mene veoma iznenadio jer sam ja tip osobe kome su stopala toliko ledena da ja spavam u čarapama da se ne bih prehladila.

Takođe je gorušica počela da najavljuje svoj grandiozni ulazak u moj život negde početkom šestog meseca. Neke žene od nje pate od početka i to može trajati celu trudnoću, ali je veća šansa da će vam gorušica zapasti krajem trudnoće zbog toga što vam želudac dolazi u veoma nezgodan položaj.

Kako nabacujete težinu, može se desiti da počnu blagi otoci nogu ili grčevi u nogama. Konsultujte se sa vašim lekarom u vezi magnezijuma koji vam može pomoći kod grčeva. Što se tiče otoka, generalni savet je da ne solite hranu previše, pijete dovoljno vode, ne provodite baš previše vremena u istom položaju i podignete noge na visinu kada odmarate.

Migrirajući abdominalni bolovi raznih vrsta su takođe mogući. Za mnoge od njih sam se pitala da li pokušavaju da me ubiju ili onesposobe, ali odgovor na sve bi, kao i obično, bio: to je normalno u trudnoći.

Lažne kontrakcije takođe mogu početi da se javljaju krajem drugog trimestra. One su uglavnom bezbolne i u 99% slučajeva nisu razlog za brigu.



Šta da očekujete u drugom trimestru - najčešći simptomi trudnoće u drugom trimestru


Evo nekoliko dominantnih simptoma drugog trimestra, kao i uopšteno šta možete očekivati, iz ličnog iskustva:


Vaš mali anđeo će početi da vas šutira iznutra

Pokreti bebe su prelepo iskustvo za sve buduće mame (posebno prvorotke), ali su mnogo prijatniji u početku nego kasnije kada mogu da vam zabiju noge u rebra, izbiju vazduh ili toliko jako zveknu u bešiku da se nađete instantno u problemu. Uživajte u blažim pokretima dok možete, uskoro počinje kik-boks trening unutar vašeg stomaka.


Vaše laboratorijske analize mogu odlepiti

Sticajem okolnosti ja sam uradila sistematski u drugom trimestru i zamalo se onesvestila od rezultata iz laboratorije. Holesterol, trigliceridi, sedimentacija, sve naopako. Međutim, ispostavlja se da su sve te stvari normalne za ovaj period trudnoće i da se očekuje da će se normalizovati posle porođaja. Živi bili pa videli, meni sve to zvuči jako sumnjivo :D Obavezno odradite svu laboratoriju koju vam prepišu.


Dah će vam se uskoro skratiti i gorušice su moguće

Beba se pomera na gore u vašem telu odnosno širi svoj životni prostor ka vašim plućima što možete i osetiti krajem drugog trimestra. Uhvatićete sebe kako hvatate dah i tokom šetnje, a o gorušici ne bih ni da počinjem, pošto je ona dominantan simptom trećeg trimestra, mada se meni javila krajem drugog trimestra.


Nećete se još uvek preseliti u toalet, ali nećete ni daleko od njega

U zavisnosti od toga ,,kako nosite'', blizina toaleta će polako dobijati na važnosti. Nekim danima u drugom trimestru sam morala da obilazim toalet svaki sat, čemu nije pomagalo to što sam dosta ožednela uopšteno od kako je trudnoća počela. Što se vaše bešike tiče - tako je kako je i bolje neće biti do porođaja.


Opstipacija može početi ili nastaviti da vas smara

Mene lično je samo nastavila da smara, s obzirom da se kod mene kao simptom trudnoće pojavila veoma rano. Portalak sirup je i dalje moj dobar drug u borbi za očuvanjem normalnog rada creva i zdravog razuma uopšteno. Preporučuje se i šetnja, fizička aktivnost, ishrana bogata vlaknima... Kod mene je sve to davalo nula bodova, eventualno šolja kafe i portalak su mogli nešto malo da urade. Postoje i mikroklizme koje možete nabaviti u apoteci, ali ih ja lično u drugom trimestru nisam koristila.


Osećaćete se ogromno

Drugi trimestar će vam prolaziti mnogo brže nego prvi zbog nedostatka preterano užasnih simptoma trudnoće. Stoga vam može delovati da ste se ugojili dosta za kratko vreme, da vam je stomak naglo porastao i da su vam pantalone naglo omalenele. Nije lepo, ali je normalno za ovaj period. Pokušavajte da se ne opterećujete previše svojim odrazom u ogledalu. Drugi trimestar je inače trimestar u kome ćete se najviše ugojiti i to je - paz sad - potpuno normalno.

Veći problem će vam biti ako vam ovako rano krenu otoci nogu ili grčevi. Konsultujte se sa vašim lekarom oko potencijalnih rešenja za iste.


Možda dobijete energetski kick - naglo povećanje nivoa energije oko 5. meseca

Urbana legenda kaže da se trudnice najbolje osećaju u 4. i 5. mesecu, što možda donekle i jeste tačno. Sama činjenica da smo završile sa teškim prvim trimestrom nam svakako daje dodatan elan i osećamo se mnogo sposobnije za svakodnevni život i nešto preko.

Mnoge žene opisuju nenormalni nalet energije u 5. mesecu koji se meni lično nije dogodilo, ali se dogodilo to da sam se osećala mnogo normalnije i srećnije. Tako da, ako ste u mogućnosti, uživajte u drugom trimestru što više. Već od šestog meseca sve postaje teže jer ste i vi same teže.




Šta je obavezno u drugom trimestru


Redovni ginekološki pregledi i laboratorija

Novije studije pokazuju nepotrebnost stalnih ultrazvukova, ali kod nas je i dalje praksa da se ultrazvuk radi jednom mesećno u trudnoći (bar u privatnom sektoru, ako se u državnom nešto razlikuje ostavite u komentaru). U drugom trimestru vam takođe sledi ekspertski ultrazvuk u 22. nedelji (iako inostrane prakse preporučuju bilo kad od 18. do 22. nedelje) i negde krajem drugog trimestra tu je i OGTT test. Fetalna ehokardiografija (u slučaju da imate genetskih predispozicija ili nekih drugih indikacija za urođene srčane mane) se radi od 24. nedelje.

Drugi trimestar inače za većinu žena donosi olakšanje, posebno za one sa prethodnim iskustvom spontanih pobačaja. U drugom trimestru uglavnom nema trzavica, iznenađenja i većih stresova.


Prenatalni vitamini

Isto kao i u prvom trimestru, treba vam vaša dnevna doza vitamina i minerala. Dete je završilo formiranje organa u prvom trimestru i sad prosto prelazi na nabacivanje mase što znači da prvo jede ono, pa onda vi. Ružnije rečeno, ono uzima šta mu treba, a vama šta ostane. Obratite pažnju na nivoe gvožđa tokom drugog trimestra.


Zaštita kože od strija

Ako do sada niste, sada je pravo vreme da pokušate da zaštitite kožu svojih grudi i stomaka od pucanja. Može da se desi da vam ništa ne pomogne, ali verujem da će vam sigurno biti žao ako ne pokušate. Drugi trimestar je vreme kada se dosta gojimo, tako da je naša koža pod izuzetnim stresom.


Obavezan SPF

Ako do sada niste razumeli da je SPF obavezan i u normalnom stanju tokom sunčanih dana, slobodno izguglajte nešto što se zove melazma i verujte mi na reč, žene daju ogromne pare na lasere, kiseline i tretmane da uklone tamne fleke odnosno ovu ,,trudničku masku'' sa svog lica nakon trudnoće i nikako im ne ide. Neke žene ne uspeju da je uklone nikad. 

Jedini način da minimizirate šansu da vam se pojavi melazma je religiozno nanošenje SPF-a svakog dana kada sunce ima ikakve šanse da izmili, a neki stručnjaci bi rekli da je obavezan i danima kada sunce ni ne vidite. Odlučite same šta ćete uraditi povodom toga, samo vas molim, nemojte koristiti nikakve ,,prirodne'' SPF proizvode, prirodna zaštita od sunca ne postoji. Lepo u prvu apoteku, kupite nešto provereno što znate da vam odgovara ili što možete sebi da priuštite i vozite dalje.

Najbolji SPF je onaj koji mažete redovno i dovoljno.




Pitanje težine u drugom trimestru i trudnoći uopšteno


Kao neko celoživotno opterećen telesnom težinom, a ko je ujedno veliki gurman, moram priznati da je izuzetan izazov za mene bio gojenje do kojeg dolazi u trudnoći tačnije držanje istog u granicama zdravog razuma.

Nisam ni lekar ni nutricionista, te o ovoj temi neću preterano tupiti. Što se tiče nutricioniste čije sam predavanje slušala u školici roditeljstva (jednoj od, pošto sam se prijavila za sve koje su besplatne), njeno mišljenje je da se žena u prvom trimestru treba ugojiti jedan kilogram ukupno, zatim u drugom trimestru po jedan kilogram mesečno, pa u trećem po dva kilograma mesečno. A sve to dok ima 5-6 zdravih obroka dnevno. Znači ukupno max 10kg. 

U svakom slučaju posle tog predavanja sam shvatila da je ova nutricionista verovatno ili skrenula ili nikad nisu bili trudna, ali to je samo moje mišljenje. Ne kažem da gospođa nije bila u pravu i da takve školske trudnoće i trudnice ne postoje, samo kažem da u mom slučaju tako nešto zaista nije bilo primenljivo.

Apetit će vam najverovatnije biti uvećan u periodu kada nemate mučnine, što je opet individualno. Meni se dogodilo to da sam potpuno izgubila meru dok sedim za stolom u smislu da je moje telo potpuno isključilo signale da sam se ja zapravo najela - bukvalno sam mogla da jedem bez kraja i konca bez da usledi osećaj sitosti. Morala sam da obratim pažnju da mi veličina obroka po sećanju bude slična kao pre trudnoće da se stvar ne bi potpuno otela kontroli jer osećaj sitosti je izostajao. 

Mišljenja lekara na temu koliko kg treba da se ugojite u trudnoći takođe varira. Neki se drže ideje 7-12kg, neki se drže ideje 10-15kg, neki smatraju da je uobičajena cifra oko 20kg. Tu se posebno hvatamo u kolo polu-informacija jer NAVODNO ako se ne ugojite dovoljno - rodiće se malecna, slaba beba, a ako se previše ugojite - rodiće se džin koji možda neće moći da prođe prirodnim putem i biće sklon gojaznosti i dijabetesu.

Aplikacije i moderna zapadnjačka mišljenja se vode idejom da u drugom trimestru treba da se gojite oko pola kilograma nedeljno, što otprilike dođe na 2 kg mesečno tokom drugog trimestra. Predlaže se kontrolisano gojenje zbog prilagođavanja organizma i manjeg rastezanja kože.

So, what's the truth? Koji je magičan odgovor? Koliko žena treba da se ugoji u trudnoći? Volela bih da postoji saglasnost struke oko ovoga, ali ne postoji.

A i da postoji, biću iskrena: samo do određene mere žena može da kontroliše sebe, svoj apetit i gojenje tokom trudnoće (sem ako niste jedna od onih mršavica sa čeličnom voljom koja ni inače ništa ne jede, za vas ovo ne važi). Nekad vam je dovoljno loše i bez toga da trpite glad. Meni lično je bilo potpuno kontraintuitivno da sedim gladna dok nosim dete u sebi koje treba da hranim, pa je stoga gojenje logično usledilo.

Vezano za gojenje u trudnoći uopšteno mogu samo da vam kažem da pratite svoj instinkt. Gledajte da se fokusirate na izbor zdravih namirnica i zdravih kuvanih jela više nego na konkretne kalorije. Kalorijske bombe koje su za vas nezdrave i van trudnoće svakako treba još više izbegavati u trudnoći. Gledajte i da ne preterate, jer svi ti kilogrami (ili bar većina) posle porođaja ostaju vama da vidite šta ćete sa njima, a dete je svoje sa vama završilo. Nemojte slušati žene iz familije koje vas nutkaju i govore vam da jedete za dvoje, lako se može desiti da vam te iste žene mesec dana posle porođaja kažu da morate hitno da smršate jer ste predebele i muž će vas ostaviti itd. Ljude koji trudnicama govore da su debele ću najradije preskočiti jer sam ih obradila u prethodnom vodiču o preživljavanju trudnoće i iskreno želim im sve najgore. 

Čak i da se pregojite, nemojte mrzeti sebe. Kreirate drugo ljudsko biće i nalazite se u najranjivijem periodu svog života. Posle trudnoće se može smršati, nismo zaglavljene sa viškom kilograma zauvek. 

Mene lično je merenje izuzetno deprimiralo, ali sam odbijala da izbacim vagu iz upotrebe jer sam smatrala da ipak moram da se držim pod nekom vrstom kontrole. Dijete i gladovanje nisu dolazili u obzir, ali fokusiranje na zdravije opcije i vežbanje mi je svakako pomoglo da ne izgubim zdrav razum na vagi.




Kako preživeti drugi trimestar?


Drugi trimestar ćete, sva je šansa, preživeti lakše nego prvi. Budite na vezi sa svojim ginekologom i nemojte izbegavati redovne preglede, laboratoriju i merenja. Lekar je taj koji će vam dati najbolje uputstvo o nivou fizičke aktivnosti koji vam je dozvoljen, da li treba da prilagodite ishranu ili vam je potrebna neka dodatna terapija itd. 

Nemojte se opterećivati i opustite se što je više moguće. Paranoja i strahovi, posebno ako ste prvorotka, neće vam doneti ništa dobro osim dodatnog stresa za vas i vašu bebu. Pravilo da stvarčice za decu morate pripremati tek kad beba dođe na svet je odavno zastarelo, pa se možete baciti na pribavljanje onoga što vam je potrebno dok vam još stomak ne predstavlja prepreku za kretanje i život uopšte.

Upoznajte vašu bebu i njene cikluse budnosti/aktivnosti i spavanja u vašem stomaku. Lično mislim da nema potrebe da joj se obraćate dok je još nosite jer će beba svakako prepoznavati vaš glas i glasove ljudi kojima ste vi okruženi.

Ako planirate da putujete tokom trudnoće, drugi trimestar je pravo vreme. Tada imate dovoljno energije i niži nivo rizika od razvoja komplikacija nego u toku prvog i trećeg trimestra. Odlazak na more ume biti blagotvoran za trudnicu. Bazene i javna kupališta drugih vrsta vam ne bih preporučivala iz higijenskih razloga.

Takođe obratite pažnju na to kako reagujete na vrućinu, posebno ako čekate letnju bebu. Moguće je da ćete se mnogo lakše pregrevati, biti crveniji u licu i mnogo se više znojiti. Rad hormona vam u tome, naravno, samo odmaže. Ako su vrućine napolju, ne izlazite ili obavezno nosite vodu sa sobom i ostanite u hladu.

Dakle, naoružajte se strpljenjem, nemojte se iscrpljivati, gledajte da se relaksirate i radite ono što volite, ne zaboravite na SPF i prenatalne vitamine, dovoljan unos vode, sezonsko voće i prenatalne vežbice, ako su vam dozvoljene.


Umesto zaključka


Ako ste trenutno u drugom trimestru, uživajte u ovoj zlatnoj sredini trudnoće. Možete ovo vreme i iskoristiti da se više krećete, uradite nešto što ste oduvek hteli, opremite sobu za bebu, obiđete bebi radnje (kao i sve ostale) i uživate u neometanom životu sa partnerom. Nemojte se šlogirati brzinom kojom vam raste stomak ili vam se šire kukovi, za ovaj period to je sasvim ok. I nemojte da vas čudi ako drugi trimestar brzo prođe!

Kupite sebi nešto trudničke odeće i zakoračite samopouzdano dalje ka trećem trimestru!

Voli vas vaša Venoma


Prvi trimestar - moje iskustvo + kratak vodič za preživljavanje



Dobar dan mili moji i dobrodošli u novo poglavlje mog bloga! Pravi je momenat za otvaranje jednog malog mamećeg kutka ovde, pošto je uskoro pridružujem klanu mamika interneta. Ovo je, nadam se, prvi post od mnogih vezanih za trudnoću i klince, a u njemu vam detaljno prenosim svoje iskustvo sa prvim trimestrom trudnoće.

Pišem vam ovaj post preko stomaka koji sam zaradila u drugom trimestru, kako mi ne bi iz sećanja nestali svi detalji koje želim da podelim sa vama. Pre nego što nastavimo, imajte u vidu sledeće: svaka trudnoća je različita i svaka trudnica je različita. Moj prvi trimestar može značajno da se razlikuje od vašeg prvog trimestra. Takođe može biti relevantno da navedem da mi je ovo prvi prolazak kroz trudnoću i da imam više od 30 godina.

Pre svega, zašto sam rešila da napišem ovaj post i prenesem svoje (možda ne-tako-blagosloveno) iskustvo sa prvim trimestrom trudnoće? Zato što želim da prvi trimestar trudnoće opišem tačno onako kako jeste bio za mene, bez ulepšavanja. Zato što je krajnje vreme da stanemo na put imbecilnoj romantizaciji i idealizaciji trudnoće. 

Za većinu žena trudnoća je izuzetno naporan proces koji predugo traje i u kojem se većinu vremena osećamo loše, premoreno, neuravnoteženo, gubimo donekle kontrolu nad svojim telom i svojim životom, a sve to dok se od nas baš jako očekuje da budemo radosne, nasmejane i divno raspoložene. To ume da bude jako frustrirajuće.

Trudnoća i dete mogu biti izuzetno željeni, a da opet trudnoća ženi padne jako teško. Vreme je da progovorimo o stvarima o kojima se ne priča iz meni nekog nepoznatog razloga. Vreme je da razbijemo neke iluzije, da se bolje upoznamo sa onim što nas (možda) čeka u trudnoći (a nije toliko lepo i blaženo), kao i da prestanemo da postavljamo glupa pitanja trudnicama, dajemo neželjene komentare i savete, i prestanemo da očekujemo od njih da se ponašaju na određeni način samo zato što su trudne. 

Trudnice su ljudska bića u najranjivijem periodu svog života. Potrebna im je podrška, a ne osuđivanje okoline. Nadam se da će moje iskustvo sa prvim trimestrom pomoći nekim budućim trudnicama da budu spremnije na ono što ih čeka, a da će neke druge žene koje slučajno zalutaju u ovaj kutak interneta ovaj post odvratiti od ponašanja koja su možda normalizovana u našem društvu, a zapravo štete mentalnom zdravlju trudnice (poput davanja neželjenih saveta i ružnih komentara, kao i ničim izazvanog pipanja stomaka nepoznatih trudnih žena).

Sad kad sam se izrantovala (izvinite sviju), mogu da obećam da će svakoj prvorotki ovaj post biti na ovaj ili onaj način koristan. Planiram da pretresem sve kroz šta sam prošla i sve što mislim da treba da znate kako bi vam prvi trimestar prošao što lepše i lakše. Na samom kraju posta sam vam napravila i kratki vodič za preživljavanje prvog trimestra. 

Vežite se, polećemo!


Simptomi trudnoće u prvom trimestru



Na simptome koje možete imati u prvom trimestru trudnoće zaista može uticati sve i svašta: od genetike, preko životnog stila, vaše kondicije, godina, hormonskog statusa, pa do pola deteta koje nosite. Ono što sam shvatila prolaskom kroz isti jeste da ne možete baš mnogo da uradite da sebi olakšate u prvom trimestru. Biće kako bude, i što je najvažnije - proćiće!

Prvi simptom trudnoće koji sam ja osetila jeste agresivan bol u grudima i oticanje grudi. To možda ima veze sa time što sam prirodno blagoslovena većim grudima, ali ne mora da znači. Nakon toga je tek usledio izostanak ciklusa, pa koju nedelju posle su počele mučnine.

Lista mojih sveukupnih simptoma trudnoće u prvom trimestru je sledeća:


1. Mučnine


Mučnine kojima ne mogu ništa su mi najteže pale. Moje mučnine počele su relativno rano, oko šeste/sedme nedelje. Nisu bile praćene povraćanjem, ali su mi bile toliko teške i grozne da sam zaista želela da se bar ispovraćam, jer onda bih bar osetila olakšanje, a nisam mogla. Ovako mi je samo bilo veoma muka bez kraja i konca.

Ono što čujete o ,,jutarnjim'' mučninama u mom slučaju je letelo direktno kroz prozor. Moje mučnine trajale su ceo dan, desetak dana zaredom bez pauze. To mi je bio najgrozniji period prvog trimestra. 

Ginekolog mi je savetovalo neki lek sa đumbirom (jedini bezbedan za trudnice, Antimetil) i uopšteno čaj sa đumbirom i blage čajeve. Nažalost, za lek dajem nula bodova, kao i za čajeve. Ništa što sam uradila nije mi pomoglo.

Sećam se da sam jedan dan umirala od muke toliko da sam morala da jedem na svaka dva-tri sata komplet obrok, jer čim bi se stomak malo ispraznio, ja sam prolazila kroz pakao.

Posle desetak dana celodnevnih gadnih mučnina, otkrila sam da imam jedan sat bez mučnine ujutru. Pa koji dan kasnije tri sata bez mučnine ujutru. Ne možete zamisliti šta sve osoba može da uradi za tri sata kada je normalna, ej! 

Nakon izvesnog vremena, mučnine su postale sporadične. Često se dešavalo da mi je muka kad se nalijem vodom, a bila sam generalno dosta žedna u trudnoći. Osim toga, nisam našla neki triger za mučnine, dolazile su i odlazile kako im volja. Jedini miris koji mi je smetao je bio on onih elektronskih cigareta tipa heets, od toga mi se jezivo povraćalo, ali od toga mi se povraćalo i ranije.

Jedina stvar koju sam morala da promenim jeste da se uobročim i jedem čim se probudim. Ako ne bih jela čim se probudim, samo Bog bi mogao da me spasi taj dan. 

P.S. postoje još neke baš nove opcije lekova za mučnine u trudnoći, ali su uglavnom fokusirani na regulisanje gorušice koja vas možda čeka kasnije u trudnoći, a ne na ove čuvene ,,jutarnje'' mučnine koje se javljaju u prvom trimestru (a nisu naučno dokučili zašto). Svakako konsultujte vašeg lekara za bilo kakve opcije, ne daj Bože, želećete da isprobate sve.


2. Hronična iscrpljenost i preterano spavanje


Prvi trimestar prošao mi je delimično u magnovenju od količina spavanja i dremki u vreme i nevreme koje su mi se događale.

12 sati spavanja noću u prvom trimestru se zaista činilo kao super ideja, a sa sve tim sam zevala ceo dan i tu i tamo opalila jednu (ili dve!) višesatne dremke ukoliko sam bila tako u mogućnosti.

Kažu da trudnica u prvom trimestru trči polumaraton svakog dana jer toliko energije zapravo njeno telo troši na kreiranje novih organa. I iskreno ću vam reći, subjektivan osećaj jeste takav.

Gledajte da date sebi što više vremena za odmor i spavanje. Možda i nećete imati nekog izbora osim da se komirate tamo gde se nađete kada vam se prispava.


3. Izmenjeni ukusi


Neko vreme mi je pola hrane koju inače jedem imala ukus metala ili je bila gorča nego što inače jeste. Jogurt je morao muž da proverava pre nego što ga ja popijem, jer mi je svaki bio gorak. Takođe mi se neko vreme uopšte nije jelo slatko, a inače sam veliki ljubitelj šećera.

Averzije ka hrani koju ste inače voleli su potpuno normalne u trudnoći, kao i to da vam se jede hrana koju inače ne jedete. Slušajte svoje telo (osim ako vam telo poručuje da je ok da spičite celu teglu Nutele za jedan dan) kada je u pitanju ono što vam prija da jedete. Ne forsirajte ništa i potražite alternative ako vam se ogadilo nešto što vam je preporučeno da jedete u trudnoći.


4. Otečenost


Tokom celog prvog trimestra sam se osećala otečeno. Nisam sigurna da li sam zadržavala vodu, hranu ili oba. Mislim da je tačan odgovor oba. Osećala sam se ogromno i teško, manjak energije je bio očigledan. Objašnjeno mi je da je sve ovo normalno za prvi trimestar i trudnoću uopšte. Zezala sam se da sam ,,otekla od dobrote'' ali subjektivni osećaj zaista nije bio za zezanje.


5. Opstipacija


Da mi je neko rekao da ću postati najreligioznija osoba na svetu u sopstvenom toaletu tokom trudnoće, ne bih mu verovala. Opstipacija je pokušala da me ubije (subjektivni osećaj, ne realnost) tokom prvog trimestra, ali i ostatka trudnoće.

Moj ginekolog preporučio je Portalak sirup kao najbezbednije rešenje (molim vas konsultujte se sa svojim lekarom ukoliko ste u istom problemu). Iskustvo prijateljice trudnice je bilo užasno sa punom preporučenom dozom ovog sirupa, tako da sam ja pametnije počela sa jako malim dozama istog.

Portalak nije uvek radio posao za mene, ali onda kada jeste, ja sam bila prezahvalna. Prosto, količina inputa u moje telo u vidu hrane je bila toliko manja od količine autputa da je to bilo nesnosno.

Pre nego što sam se odlučila za Portalak probala sam sa suvim šljivama - tradicionalnim lekom protiv opstipacije koji je na mene imao veoma nestabilan efekat. Tačnije, količina suvih šljiva koje sam morala da pojedem za bilo kakav rezultat bila je enormna, pa sam batalila.

Moja ishrana je varirala tokom trudnoće, od preporučenih gomile vlakana za lakše varenje pa do moje uobičajene ishrane. Zaključila sam da moja opstipacija nije imala nikakve veze sa ishranom, već sa trudnoćom uopšte, s obzirom da je bila omniprisutna. Stoga, ako vas ovo muči, pitajte lekara za stručni savet i preporuku. Nemojte trpeti.


6. Pojačane alergijske reakcije


Još jedno iznenađenje par dana pre nego što sam saznala da sam trudna bila je iznenadna reakcija na stomatološki preparat koji je prethodnih godina primenjivan na meni mnogo puta. Tačno je da se alergije razvijaju i da možda jedno nije bilo uslovljeno drugim, ali moguće je i da jeste. U toku trudnoće to svakako ne možete proveriti jer alergo-testove možete uraditi tek kasnije.

Tokom trudnoće sve vaše alergije će se najverovatnije pogoršati, a sasvim je moguće i da ćete razviti neku novu. O svim lekovima morate se konsultovati sa vašim lekarom jer nisu svi bezbedni za vaš plod.


7. Pojačan apetit


Kada vam nije muka - gladni ste. A i kad vam je muka možda je jedino rešenje da smirite stomak to da se najedete kao stoka. Ovo nije baš najidealniji momenat za vođenje računa o kilogramima - prosto radite ono što morate da vam bude bolje. 

Nije neophodno da se ugojite tokom prvog trimestra, a nije strašno ni ako smršate usled povraćanja. Ugojili se ili ne tokom prvog trimestra, to je u redu. Lično mislim da sam se do kraja prvog trimestra ugojila oko 3-4 kilograma.


8. Bezvoljnost i odsustvo energije


Jedna moja zaova je upotrebila izraz ,,osećala sam se kao teg'' i ja adekvatniji opis prvog trimestra još uvek nisam uspela da nađem. Sve mi je bilo teško. Malo čemu sam se radovala. Nije mi bilo dobro i nije mi bilo ni do čega zbog toga. 

Ako ste u prvom trimestru i ako se ne osećate dobro, ne budite strogi prema sebi. To je samo jedna faza trudnoće. Proći će prvi trimestar i vratićete se sebi, koliko toliko. I biće sjajno.


9. Veoma vividni snovi


Snovi tokom drugog meseca trudnoće su bili možda najluđi i najelaborativniji snovi koje sam ikada imala. I nisu imali nikakve veze sa trudnoćom ili bebom ili neizvesnošću ili uopšte trenutnom situacijom u kojoj sam se nalazila. Prosto, moja podsvest je našla za shodno da izbaci na površinu svaku uspomenu iz detinjstva i mnoga mesta na kojima sam i zaboravila da sam bila. Neki od snova i nisu bili tako prijatni, ali nije bilo većih noćnih mora, tako da, osim vanrednih buđenja nije bilo naročitih problema.


10.


Postoji i niz simptoma koji su mene zaobišli, a koje mnoge žene iskuse u prvom trimestru: jake averzije na hranu, povraćanje na određene mirise ili bez okidača, hemoroidi, pojava strija i celulita, grčevi i bolovi u kukovima i materici, glavobolje itd. Svaka trudnica je različita, a ja sam se trudila da vam približim ono kroz šta sam ja prošla i kako sam se sa tim izborila.


Šta je obavezno u prvom trimestru





1. Redovne posete ginekologu


Treba vam lekar koji će vam voditi trudnoću, a to treba biti lekar kome verujete kako biste mogli da pratite njegove instrukcije bez nedoumica. Iz više razloga je bitno da se javite ginekologu čim saznate da ste trudni i da se dalje javite po rasporedu koji vam on obrazloži. 

Potrebno je odraditi određene laboratorijske analize kako bi se vaše telo održalo u optimalnom stanju tokom trudnoće i obezbedila bezbednost vašeg ploda.


2. Prenatalni vitamini


Gomila trudničkih vitamina nalazi se na tržištu, a vaše je da, nakon odrađene laboratorije konsultujete vašeg lekara o tome koji su vitamini najbolji za vas. Ove vitamine uzimaćete tokom čitavog trajanja trudnoće. Ako vam vitamini koji su vam prepisani ne odgovaraju, tražite neke druge. Svi ginekolozi su sponzorisani od strane nekih farmakoloških kuća, može se desiti da vam stoga njihov prvi izbor neće odgovarati. Odradite lab i tokom trudnoće da biste saznali da li vam je dete ,,posrkalo'' nešto relevantno iz tela i da li biste nešto morali da dodate.

Moj izbor je bio Femibion 1 i 2.

Ako tek planirate trudnoću, nije zgoreg da se bacite na folnu kiselinu. Ne može da vam škodi, a daje jump-start razvoju vašeg ploda.

P.S. pretresite postojeću suplementaciju i lekove koje uzimate sa vašim lekarom čim saznate da ste trudni jer postoji dobra šansa da neki nisu bezbedni u trudnoći.


3. Prilagođavanje skin-care rutine za lice


Recite retinolu doviđenja na neko vreme. Kao i botoksu, filerima, laserskim epilacijama, bilo kakvim agresivnim tretmanima, čak i anticelulit kremama. Ništa ovo više nije za vas dok ste trudni. Retinol može naškoditi vašem plodu, a ove ostale stvari koje sam navela nisu ispitivane na trudnicama, pa se iz principa na trudnicama i ne rade. Rad na sebi moraćete da ostavite za posle porođaja (plaky).


4. Izbegavanje određene hrane


Ovo se odnosi na celu trudnoću, ne samo prvi trimestar. Ne želim mnogo da tupim na ovu temu jer nisam ni lekar ni nutricionista, a na internetu postoji gomila informacija na temu, od paranoidnih do smislenih, a i potpuno oprečnih. Pitajte vašeg lekara. 

Ono oko čega se manje-više svi slažu jeste da treba da izbegavate suši i bilo kakvu živu ribu ili meso, kao i živa jaja. Kao trudnica ste imunokompromitovane i sklonije oboljevanju od nekih bakterija nego inače.

Malo paranoidniji izvori informacija će vam otkriti da treba da izbegavate i delikates i određene vrste sireva koji su nedovoljno obrađeni, uglavnom zbog rizika od listerije. Ja se ovog nisam naročito pridržavala s obzirom da sam najveći poklonik suvog mesa i gorgonzole i nisam to želela sebi da uskratim.

Oprečne informacije dolaze na snagu onda kada se zapitate kako možete pomoći ili odmoći svom detetu kada su alergije na hranu u pitanju. Jedni izvori (rekla bih nešto noviji) tvrde da ako jedete kikiriki, orašaste plodove, jagode i druge alergene iz hrane (podrazumeva se da na iste niste sami alergični) vi zapravo smanjujete šanse za razvoj alergije na te namirnice kod deteta. Drugi izvori (rekla bih nešto stariji) savetuju da se uzdržte od unosa alergena iz hrane jer to može doprineti razvoju alergija kod deteta. Pa vi sad budite pametni.

Ja sam rokala orašaste plodove kao siroče napolitanke tokom cele trudnoće, apdejtovaću vas jednog dana kako je dete prošlo sa alergijama :) 


Šta nije obavezno u prvom trimestru


1. Kupovina bilo čega za dete


Sačekajte, zaboga. U tradiciji našeg naroda je, pre svega, nasleđivanje i prosleđivanje bebećih stvari. Možda ćete mnogo toga dobiti od drugarica i rođaka koje jedva čekaju da se tih istih stvari reše, a vama će uštedeti brdo para i živaca.

Ako pak imate želju da ipak kupite nešto, počnite od malih stvari. Za ono veće i skuplje sačekajte dok se dobro ne raspitate, a kada se odlučite dajte sebi vremena da iste proizvode uhvatite na akciji. Nema potrebe za žurbom.


2. Razglašavanje lepih vesti


Objava trudnoće u prvom trimestru pre svega nije preporučljiva zato što ste u prvom trimestru i dalje više podložni riziku od spontanog pobačaja. Kasnije se taj rizik smanjuje. Iz ovog razloga, mnogi roditelji čekaju da prođe prvi trimestar pa da objave srećne vesti.

Po mom mišljenju, u početku trudnoće trebate javiti onima do kojih vam je stalo i u koje imate dovoljno poverenja da neće vesti širiti dalje dok sami ne budete spremni na objavu širokim narodnim masama.

Međutim, na kraju krajeva, ovo je individualno. Neko jedva čeka da objavi slike sa ultrazvuka na svom storiju, dok je neko užasnut idejom da ceo internet gleda unutrašnjost njihove materice. Kako, kada i da li ćete objaviti trudnoću treba biti u potpunosti vaša odluka.


3. Korišćenje babskih - tradicionalnih metoda za određivanje pola deteta pre nego što test ili pregled pokaže pol


Od srca vas molim da ne izvodite nikakve babske testove ni rituale da biste saznali pol vašeg deteta pre vremena. Takođe vas molim da ne slušate mamu, tetku, babu, komšinicu i ljude sa interneta koji tvrde da su svevideći ili da pogledom u vaš stomak i tim ,,kako nosite'' mogu da vam kažu kojeg je pola dete u prvom trimestru. Većina žena ni ne ,,pokazuje'' u prvom trimestru, tako da ne znam o kakvom ,,niskom ili visokom nošenju'' uopšte ima da se diskutuje.

Najgore što može da vam se desi ako ovo radite je da ubedite sebe da je dete određenog pola (uglavnom to bude pol koji biste vi želeli da dete bude) i da se potpuno okrenete u tom smeru, pa da se posle bezrazložno neprijatno iznenadite kada saznate da su vaši babski testovi i projekcije drugih žena u okolini potpuno omanule.

Meni je npr. 90% žena u mojoj okolini reklo da nosim devojčicu i gomila tih nekih ,,pokazatelja'' je ukazivala na to da nosim devojčicu, a rodiće se, Bože zdravlja, dečak kao jabuka :D


Šta nije obavezno, ali je možda preporučljivo u prvom trimestru


1. Prenetalno testiranje


Da li ćete se ili nećete odlučiti na prenatalno genetsko testiranje treba da bude vaša odluka donešena u konsultaciji sa vašim lekarom. Prenatalni testovi koštaju od 400e pa do koliko možete da zamislite (mislim trenutno oko 1200e za jedan plod) i ima ih raznih tj. od raznih firmi.

Moj izbor je bio Biosave i njihov Qualified360 zbog godina u kojima rađam i mog uopštenog duševnog mira. Taj test se radi od desete nedelje trudnoće. Koštao je oko 800e i rezultati su stigli u roku od nedelju dana. Uzorak je poslat u Španiju na testiranje.

I kada ne radite prenatalni, radite double test tokom redovnog vođenja trudnoće koji vam daje šturije informacije o istoj problematici. Koliko sam ja shvatila, prenatalni nije obavezan osim ako vam vaš ginekolog ne kaže drugačije. Inače prenatalni radite ako ste u finansijskoj mogućnosti, ako imate određene genetske probleme u familiji ili familiji oca deteta i ako uopšteno želite da ga uradite.


2. Zaštita kože od strija


Iako ćete se najviše ugojiti u drugom i trećem trimestru, nije zgoreg da počnete sa negom i zaštitom svoje kože (posebno na stomaku) kako biste uradili onoliko koliko možete da se zaštitite od nastanka strija odnosno pucanja kože. 

Na nastanak strija najviše utiče genetika i to koliko ste se naglo ugojili odnosno naglo rastegli kožu. Međutim, volim da mislim da losioni i ulja mogu da pomognu. Moj izbor za sada je Mustela ulje protiv strija, a krajnje rezultate ću morati da vam javim naknadno. Ono što za mene nije radilo kad sam bila tinejdžer sklon strijama od rasta bio je Vichy i Šaljić, zato sam se ovaj put odlučila za ulje, a ne kremu ili losion.


Šta sam apsolutno mrzela tokom prvog trimestra




1. Lekari se boje da me leče


Ovo je potpuno logično - jedini lek za koji su 100% sigurni da neće naškoditi vama i detetu je paracetamol. Ako vas paracetamol ne radi ili ako paracetamol nije namenjen za lečenje toga što vi treba da lečite, žalim slučaj! Svi lekari prezaju od davanja bilo kakve druge terapije trudnici u prvom trimestru, bez obzira na to u kakvim ste tegobama.

Ne krivim lekare koji se tresu da mi daju bilo kakvu terapiju tokom organogeneze odnosno tokom prvog trimestra - oni se vode time da, ako daju terapiju koja ne daj Bože napravi neki problem, oni će biti krivi. Dakle, ostavljeni ste da lečite mutirane bakterije i viruse 21. veka sa blagim prirodnim preparatima i biljkama iz srednjeg veka. I to je tako.

Moj savet je da nosite masku tokom prvog trimestra i spasite sebe povećane izloženosti bakterijama i virusima, jer postoji dobra šansa da će vas ostaviti da se lečite bez terapije iz razloga navedenih iznad. Izbegavajte mesta prepuna ljudi, zatvorene prostorije, bolesne ljude, gradski prevoz, zdravstvene ustanove. U prvom trimestru izbegavajte sve živo što može da vas ugrozi.

Dobra vest je, kad prođe prvi semestar, lekari su mnogo opušteniji. Tada počinje da važi metoda ,,ako više koristi nego što može da našteti, prepiši'' tako da niste prepušteni da trpite bez ikakve terapije ako se nađete u nekim tegobama.


2. Žene su krenule da me zovu debelom čim sam se ugojila prvih nekoliko kilograma


Ovo je nešto što me je potpuno šokiralo, posebno obzirom na to da je u normalnoj trudnoći preporučeno gojenje od 7 do 15 kilograma za normalan početni BMI. Znate ono žena je ženi vuk? Doživela sam to na sopstvenoj koži. I tada me je to baš pogodilo.

Jedino što imam da kažem je - ne budite ja. Očekujte da će vam neka žena reći koliko ste se samo ugojile, čak iako (još) niste. Neke žene jedva čekaju da vam to kažu. Ali to govori o njima, ne o vama. Vi se gojite jer kreirate drugo živo biće. I treba da se gojite (u razumnim granicama). I nema ništa loše u tome da se gojite. Razmislite naknadno da li su vam takve osobe uopšte potrebne u životu.

Savet za one koji imaju izrazitu želju da trudnici kažu da je debela: prvo pogledajte sebe u ogledalo. Zatim porazmislite, makar i na silu, koja to mračna strana vašeg uma vas tera da hormonski neuravnoteženoj ženi (koja je već dovoljno opterećena očekivanjima od njenog fizičkog izgleda u današnjem društvu) kažete da se ugojila, kao da ona nema ogledalo i vagu i kao da, u krajnjem slučaju, ne treba da se goji jer pravi novo ljudsko biće u svom stomaku. Da kažem to malo prostije: i debeli i trudni ljudi znaju koliki su. Ne morate vi to da im govorite. I nemojte.


3. Agresivne reklame na društvenim mrežama


Od momenta kad se prvi put pomenula trudnoća u mojoj kući pa do dana današnjeg moje društvene mreže preplavljene su snimcima raznoraznih beba, trudnica i todlera, a između njih su reklame za sve što će mi ikada trebati i neće trebati za dete. Na tim reklamama mi se raznorazne ženetine agresivno unose u facu, pokušavajući da prodaju neke svoje programe i usluge za raznorazne stvari.

Kao veliki konzument interneta i mreža, moram priznati da mi je sve ovo izazvalo jaku anksioznost jer se sve predstavlja kao da ti treba, a kad bi kupio sve što ti ,,treba'' bio bi lakši za jedno 5k evra. A sve to zaista em ne mora toliko da košta, em ti verovatno i ne treba.

Odavno sam se umorila od tih istih reklama i obožavam da potražim na netu ili povedem razgovor o bilo čemu drugom (tipa venčanja, kućni ljubimci, stanovi, enterijer itd.) kako bi me sopstveni algoritam ostavio na miru. 


Šta sam još otkrila kao prvorotka u prvom trimestru





1. Ima raznih školica roditeljstva


...i sve se one bave relativno sličnim temama: porođaj, dojenje, šta sa bebom kad dođe kući. Većina školica sada je online, što smatram posebno zgodnim za sve buduće mame. Smatram da nema potrebe da plaćate za školicu roditeljstva jer ih ima mali milion besplatnih, a teme su relativno slične.

Na Bebologiji na primer, možete se prijavljivati za ona predavanja koja vas zanimaju. Predavanja im se na neki period vrte u krug, tako da nije problem ako nešto propustite. Zdravo mama ima školicu u saradnji sa Belmedikom, pa njihovo osoblje mahom drži predavajna, trenutno jednom nedeljno u toku 4 nedelje. Trenutno sam se prijavila i na neku Babylista free školicu, mada mi se nije svideo povratni mejl koji je u fazonu ako vam termini ne odgovaraju, prijavite se neki drugi put.

Ono što mogu da vam kažem (a što je i logično) je da su sve besplatne školice roditeljstva po principu - ako je nešto besplatno, vi ste proizvod. Dakle, sve one vam nešto prodaju. Uglavnom je glavno pokroviteljstvo ili banka matičnih ćelija ili određeno privatno porodilište. I rekla bih da je to sasvim ok, opet vam je korisno ono što ćete čuti, a reklamu ćete mjutovati kao što biste i na tv-u. 

Ima i povremeno negde neki panel za trudnice uživo, ja do sad nisam bila ni na jednom zbog radnog vremena. Ista je priča: predavanja + reklama i poklončići od sponzora. Oni koji više vole uživo da saznaju više o ovim temama mogu potražiti tako nešto. Bukvalno je dovoljno da svom otvorenom instagramu u telefon glasno kažete ,,trudnoća, mama, beba, nega bebe, školica roditeljstva, panel za trudnice'' i instagram će vam sam izbaciti ono što vam treba. Majke mi, toliko je lako, čak ne morate ni da kucate u pretragu!

Zaključak: ako imate vremena, odslušajte bar jednu školicu roditeljstva online. Ne kažem da je sve što oni pričaju smisleno, ali nešto će vam sigurno koristiti.


2. Svako će imati nešto da kaže


Dobićete gomilu mišljenja, saveta i ujedno neke neželjene komentare. Od vaših najbližih i onih koji vam žele najbolje, pa do kasirke u maksiju, radnice u apoteci ili druge trudnice koju ste sreli u busu. 

Vaše telo, vaša materica i vaše grudi su odjednom zajedničko vlasništvo u smislu razglabanja o istom. Da li ćeš dojiti ili ne? Gde ćeš se porađati? Koliko si se ugojila? Planiraš li prirodno ili carski? Pitanja ima hiljadu, a postavljaju ih i bliski i random ljudi. I sasvim je ok da ti je muka od istih i da na ista ne želiš da odgovaraš.

Ok je da to kažeš. Ok je da oteraš te ljude u majčinu, na fin ili ne tako fin način. Tvoje telo je i dalje tvoje. Odluke koje si donela ili češ doneti u vezi sa SVOJIM telom i gajenjem SVOG deteta tiču se samo tebe (ovo potonje donekle i oca deteta, ali da se razumemo, zna se ko radi teži deo posla bar prvih 9 meseci nakon začeća, pa stoga bi trebalo da pravo glasa i dobiju u skladu sa svojim doprinosom wink wink).

Ne dozvolite ljudima da zadiru u vašu intimu. Ništa im niste dužne zato što ste trudne. Vaše telo, zdravlje i planovi nisu stvar javnog značaja u koju svi imaju pravo da imaju uvid. 


3. Potpuno je u redu ako se osećaš loše, pogotovo tokom prvog trimestra


Postoje jaka, frustrirajuća i uporna očekivanja od okoline da se trudnice ponašaju na određeni način. Taj način je, as follows: presrećna, nasmejana, sija, ništa joj nije teško, zrači srećom i radošću, odlično raspoložena zbog samog saznanja da je trudna. Kako i ne bi, pa toliko žena u današnje vreme ne može da zatrudni, kako sme da se drzne da ima bilo koju drugu emociju osim čiste sreće što je zatrudnela?

Naravno, ništa od ovoga ne mora da bude slučaj u stvarnom životu. Prvi trimestar je najnaporniji i najgori i sasvim je ok da se raspadate tokom istog. I da tom nekom ko vas pita kako ste iskreno i odgovorite kako ste. Ako nisu u stanju da vam pruže podršku već samo žele da čuju nešto što su oni zamislili, zamolite ih prosto da vas više ne pitaju o vašem stanju. 

Trudnici kojoj fizički nije dobro neće biti bolje od toga što joj kažete ,,to je sve normalno'', ,,eh meni je bilo mnogo gore'' ili ,,toliko žena bi želelo da je tudno pa ne može, a ti tako''. Bukvalno, terate trudnicu da se oseti nenormalno, izazivate joj anksioznost, budite nova, nepotrebna pitanja o tome da li je normalno to što se oseća loše (jeste normalno!) i generalno joj pružate nula podrške takvim komentarima. U redu je da trudnici bude teško. To što je trudna, što želi dete, što je planirana trudnoća i tako dalje, ne umanjuje to da zaista može da joj bude fizički loše tokom trudnoće i da joj trudnoća jako teško pada.


4. Gender disappointment is real - razočarenje saznanjem pola deteta je stvaran koncept


Još jedna stvar o kojoj se retko priča, a koju prolaze mnoge trudnice jeste gender disappointment - razočaranje polom deteta. NEK JE ŽIVO I ZDRAVO je nešto što ćete uglavnom čuti kada se nekom ne dopada pol deteta koje nosi (ili pol deteta koje neko njima blizak treba da dobije). I potpuno je ok ako ste imali drugačija očekivanja od informacije koju ste dobili na kraju tj. onda kada se potvrdio pol deteta.

Da, nekim roditeljima je bitniji pol deteta nego drugima. Neki roditelji su ceo život živeli sa idejom da će imati dete određenog pola, pa se to nikad ne dogodi. I to je u redu. Neki roditelji dobiju osećaj gubitka kada saznaju da će im dete biti pola koji oni nisu očekivali. Taj osećaj tuge, kao i svaki drugi, treba da uvažite i prođete kroz njega uz uverenje da će proći i da će sve doći na svoje, jer na kraju zaista i prođe, pa vam se posle svega može učiniti i preteranim i blesavim. Ali u momentu kada se to događa, uvažite svoja osećanja. Niste nenormalni niti sami u tome.

Ok je ako ste razočarani polom svog deteta jer ste iz ovog ili onog razloga očekivali onaj drugi pol. Ok je ako vam to teško pada. Nećete biti lošiji roditelj zbog toga što ste primarno želeli drugi pol. Niste instantno loša majka ako ćete dobiti dečaka, a želeli ste devojčicu (ili obrnuto). Možda se čak i bolje snađete sa tim polom koji ćete dobiti. Svakako ćete u nekom momentu zavoleti svoje dete najviše na svetu, tako da nemojte da vas grize savest, da razmišljate o tome da li ste normalni, nezahvalni i šta nije u redu sa vama. Sve je u redu. I biće u redu. Vaša osećanja su validna.

Više informacija možete potražiti na guglu na engleskom o ovom fenomenu, ja samo želim da skrenem pažnju na to da je stvaran i da niste sami. Samo se o tome ne priča mnogo.


5. Izgledate kao da ste otekli ili se zapustili u prvom trimestru, a ne kao da ste trudni


Mnoge žene jedva čekaju da dobiju trudnički stomak (takozvani baby bump) iz raznoraznih razloga. Moj je bio taj što bih napokon prestala da izgledam (sebi) zapušteno, a počela da izgledam trudno.

U vezi dobijanja trudničkog stomaka u prvom trimestru ne mogu da vam kažem ništa pouzdano jer je kod svih drugačije. Prvorotke tradicionalno kasnije ,,pokazuju'', dok žene koje su već rađale ,,pokažu'' ranije. Zavisi i od vaše konstitucije i genetike i početne težine.

Ja sam sve do 17. nedelje izgledala blago buckasto, tek posle toga sam počela da izgledam trudno. Što znači da sam bila malo frustrirana situacijom u prvom trimestru što se tiče mog fizičkog izgleda, ali šta je tu je. 

Bilo da dobijete stomak ranije ili kasnije, nije naročito bitno. Dok god kontrolišete trudnoću i ona je uredna, nemate o čemu da brinete. Bolje za vas da pokažete kasnije, prosto ćete se manje ugojiti i biće vam lakše kroz ostatak trudnoće - bar za vaša leđa i telo.


6. Aplikacije za vođenje trudnoće spašavaju život, glavu i štede odlazak u bolnicu


Da mi nije bilo ,,What to expect'' aplikacije ja bih odavno odlepila. Gugl će vam reći da je u trudnoći normalno i da vam se otvori treće oko i da vam izraste rep (izlišno je dodati da se šalim.. nadam se). Imanje aplikacije na telefonu koja vas vodi kroz dane i nedelje (posebno) prvog trimestra umanjice vašu anksioznost, odgovoriti na mnoga vaša pitanja i uštedeti vam bar jedan nepotreban odlazak kod lekara.

Disklejmer: ni ove aplikacije nisu svemoćne i svetačne, ali meni lično su bile spas. Ujedno, ova app za koju sam se ja odlučila je ona koja mi pokazuje veličinu bebe svake nedelje, što je nešto u čemu sam posebno uživala. Takođe mi izlistava spisak simptoma koje mogu da očekujem iz nedelje u nedelju, daje mi relevantne informacije o trenutnoj fazi moje bebe, kao i razne artikle koji me mogu zanimati u tom momentu ili daljoj trudnoći. Od mene preporuka kao kuća.


7. Deluje kao da prvi trimestar traje doveka, ali i on će proći


Mehaniku brojanja dana trudnoće ostavljam vašem ginekologu da vam objasni detaljno. Ono na šta ću se ukratko osvrnuti je sledeće: prvi trimestar traje prvih 14 nedelja, počev od dana početka vašeg poslednjeg ciklusa.

Tačnije, prve dve nedelje koje se broje u vašu trudnoću se oplodnja najverovatnije još nije ni desila. Za samu trudnoću većina trudnica sazna u vreme izostalog ciklusa, negde oko 4. ili 5. nedelje trudnoće. A zbog samih grozomornih simptoma prvog trimestra, deluje da on traje zauvek.

Ne brinite, prvi trimestar će proći. Izdržite, it gets better!


Kratki vodič za preživljavanje prvog trimestra trudnoće




Ako ste tek saznali da ste trudni, vaš put kroz prvi trimestar trudnoće treba izgledati otprilike ovako:


-potvrda rezultata kućnog testa za trudnoću laboratorijskim testiranjem

-javljanje ginekologu i postupanje po njegovim instrukcijama

-prilagođavanje ishrane (obogaćivanje vlaknima, proteinima, gvožđem i kalcijumom) uz prenatalnu suplementaciju

-ostavite sebi mnogo (znači zaista mnogo) vremena za odmor i spavanje

-razgovarajte o svim svojim emocijama sa partnerom ili osobom od poverenja koja može da vam pruži bezrezervnu podršku

-potražite odgovore na vaša pitanja, ali budite umereni: hiljadu mišljenja i hiljade stranica gugla će samo stvoriti dodatnu konfuziju i anksioznost. Pripremite pitanja za svog lekara pre svake posete i vodite se informacijama koje vam on da.

-budite spremni na iznenađenja i pomirite se sa privremenim gubitkom kontrole nad situacijom. Svaka dodatna briga i stres koji sami sebi priredite u ovom momentu ne šteti samo vama, već i vašem detetu. Ako već ne možete zbog sebe da prestanete da brinete, učinite to zbog svog nerođenog deteta. Brigom nećete nikome pomoći.

-sa simptomima se borite kako koji bude dolazio i zapamtite: vaši trudnički simptomi su konačni i neće trajati zauvek.

-gledajte da se ne opterećujete glupostima, viškom informacija, neželjenim savetima i neželjenim komentarima. Dovoljno vredno radite i trošite sve svoje resurse na kreiranje novog živog bića, sasvim dovoljno doprinosite čovečanstvu u datom momentu i zaslužujete da vaš duševni mir ne bude remećen.

-nemojte da vas bude sramota da smarate svog odabranog lekara, on za to služi (posebno tokom vaše trudnoće) i za to ga na ovaj ili onaj način plaćate.

-ako to ranije niste uradili, sada je pravi momenat da sebe i svoj duševni mir stavite na prvo mesto.

-SAMO BEZ PANIKE. Niko doveka nije ostao trudan, i prvi trimestar i cela trudnoća će proći i vi ćete je uspešno preživeti.


Stvari u kojima treba da uživate tokom prvog semestra jer posle (možda) neće biti izvodljive neko vreme:


-spavanje na stomaku. Ako ste spavač na stomaku kao ja, uživajte u istom dok možete. U nekom momentu ćete se osetiti kao da pokušavate da spavate na lubenici, tako da to više neće biti izvodljivo. Nabavka trudničkog jastuka (ima ih raznih, gledajte da ne bude neki ogroman jer će vam zauzeti pola kreveta) nije loša ideja za spavače na stomaku jer će vas sprečavati da se okrenete u krevetu.

-to što ne morate da stalno trčite do toaleta i planirate svoje aktivnosti tako da nikad niste preterano udaljeni od toaleta. Naravno da ovo nećete ceniti dok ne osetite kako izgleda bešika koja stalno (ali zaista... stalno...) mora da se prazni, ali eto, iz ovog ugla, to je svakako prednost prvog trimestra.

-seksualni odnosi u svim pozama (osim ako ih vaš ginekolog iz nekog razloga nije kontraindikovao). U prvom trimestru stomak vam je generalno premali da bi pravio smetnju pri seksualnim odnosima. Možete da uživate u svemu na šta ste inače navikli. I ne brinite, ni najobdareniji muškarac ne može da dokači i povredi vaš plod. Ako smem da primetim, seks je možda jedina stvar koja je bolja u trudnoći nego inače. Za ovo je, koliko sam shvatila, kriva pojačana prokrvljenost celog tela. Tako da, eto, bar nešto dobro će vam se desiti tokom same trudnoće :D

-masažu i dalje možete imati u uobičajenom položaju (na stomaku). Ali ne brinite, masaže za trudnice postoje i rade se dok je trudnica na boku, tako da ako ste ljubitelj masaže, nećete morati da se odreknete iste ni kasnije tokom trudnoće.


Umesto zaključka



Dobra vest je da će prvi trimestar proći. Loša vest je što se on uvek rastegne i otegne kada vam je teško, ali svakako će proći i bolji dani trudnoće dolaze. Dan po dan, preguraćete do tad. Ukoliko ste srećnica koju su svi ovi simptomi preskočili i koja može nesmetano da uživa u svojoj trudnoći kao da nije u drugom stanju, mogu samo da čestitam :) Sa svima ostalima saosećam. A ja ću vas o svom trudničkom iskustvu dalje obaveštavati.

Izdržite legende, volim vas!


Vaša Venoma


P.S. inače ne cenzurišem komentare na blogu, ali budući da je u pitanju osetljiva tema, neću dopustiti da mi se na ovaj post nakači ni najmanji trag malicioznosti, dušebrižnosti i malograđanštine. Osim toga, dobrodošle ste da u komentarima podelite svoja iskustva sa drugim ženama koje će ovo čitati, kao i savete za preživljavanje prvog trimestra za njih (za mene ne, hvala, ja sam ga uspešno preživela :D ). Ne zaboravite da je ovo moje personalno iskustvo i da se ne mora uopšte poklapati sa vašim (i da je to potpuno u redu!). Hvala na razumevanju.

P.S.S. nijedna preporuka iz ovog posta nije sponzorisana niti se pominju bilo kakvi PR proizvodi, sve sam sama platila i ovde delim isključivo moja lična, objektivna iskustva, utiske i preporuke. Nisam lekar niti medicinski stručnjak, samo neko ko je uspešno preživeo prvi trimestar i podelio lično iskustvo. Sve vaše nedoumice pretresite sa vašim lekarom pre svega.


Colorful leather shoes by Zalor

Hello my lovelies! I hope you are enjoying your spring as fashionably as I am! Today we are finally talking about one of my favorite topics: footwear for upcoming spring and summer! Recently I've discovered a new online store called Zalor and I just love their choice of shoes. Here's more about all the amazing stuff I saw there!



I've spent a lot of time lately browsing the depths of internet in search of a perfect pair of Women's Colorful Leather Shoes. I have tried out many types of shoes in my life and let me tell you: there is nothing as good as a pair of quality leather shoes. Only when I wear leather shoes I can be sure that I will be comfortable, my feet will breathe and I will avoid sweating and all those unwanted smells. 

Leather shoes have been my friend for years and I tend to wear them during the winter as well as during all other seasons. Leather loafers and sandals are my go-to choice for warmer days and I am always happy when I find a store with a large variety of trendy leather shoes.


In Zalor online store I've had so much fun browsing all the amazing designs of leather shoes, as well as other type of footwear that they offer. Bohemian boots are also something that has blown me away with their amazing colors and uniqueness they can add to any outfit. No outfit is boring when you wear a pair of bohemian boots!

I picked out some of the footwear I particularly liked from this online store and you can see my favorites in this post. I would love to know your opinion on this type of shoes and what is your favorite thing to wear for upcoming summer!



I hope to see you here again in my next post!

Lots of love,

Venoma