Monday, June 10, 2024

Drugi trimestar - kratak vodič za preživljavanje

 


Dobar dan mile moje i dobrodošle u novi post! Ako ste danas sa mnom ovde, čestitam, to najverovatnije znači da ste uspešno preživele prvi trimestar trudnoće! Verujte mi, to je razlog za slavlje i to kakav! :D

Drugi trimestar trudnoće se takođe naziva i zlatnom sredinom, odnosno najlepšim periodom trudnoće. Čak i da vas je neki drugi volšeban put interneta naveo na ovaj post, a ne neka informacija koju tražite vezana za ovaj period trudnoće, slobodni ste da ostanete i pročitate do kraja moje iskustvo sa drugim trimestrom. Ako vam je potreban vodič kroz prvi trimestar trudnoće, imamo i to. Izvol'te u salonu!

A do tada, da vidimo šta se to meni dešavalo u drugom trimestru trudnoće!




Razlike između prvog i drugog trimestra trudnoće


Pre svega, podsetimo se toga da dve identične trudnoće i dve identične trudnice ne postoje. Ono što je bilo moje iskustvo iz drugog trimestra ne mora biti vaše iskustvo iz drugog trimestra. U skladu sa tim, evo onoga što se kod mene najviše razlikovalo u odnosu na prvi trimestar:


1. Mnogi simptomi trudnoće su se stišali ili nestali

Kod mene lično su u potpunosti nestali hronična iscrpljenost, preterano spavanje, mučnine, izmenjeni ukusi i bezvoljnost. To je bilo sasvim dovoljno da mi popravi raspoloženje i vrati želju za životom.

Od simptoma koji su nastavili da me prate tu su pojačan apetit i moja najneomiljenija opstipacija. Međutim, svakako ste u drugom trimestru mnogo sposobniji da vodite svoj život onako kako ste prethodno navikli nego što je to moguće u prvom (za većinu trudnica, za srećnice koje nemaju nikakav simptom nikad ovo ne važi, njima je uvek super).


2. Dobila sam trudnički stomak

Ako do sada niste ,,pokazivale'', u drugom trimestru svakako hoćete. Ja sam mislila da kao nešto pokazujem krajem prvog trimestra, ali sam zapravo ostala u šoku kako sam brzo negde u 17. nedelji samo niodakle formirala pravi trudnički stomak. Od tog momenta nadalje, stomak se samo uvećavao.

Zapravo, prvorotke često ostanu u šoku koliko im se brzo telo menja tokom drugog i trećeg trimestra. Znam da je meni bilo neverovatno koliko mi je stomak porastao od četvrtog do kraja petog meseca na primer, a iskreno ni u šestom se nije naročito zaustavio!

Ako je verovati guglu, stomak se najbrže uvećava između 20. i 24. nedelje trudnoće. Izdržite legende i ne zaboravite da hidrirate tu jadnu kožu koja se rasteže.


3. Počela sam da osećam pokrete bebe

 Annoying pitanja iskreno ima više u prvom trimestru nego u drugom, ali ni u drugom ne izostaju previše. Jedno od njih je, čim uđete u 4. mesec - da li osećate pokrete bebe?

Ovo pitanje je mene kao prvorotku apsolutno dovelo do ludila jer, iako zvanično za prvorotke važi da pokrete mogu osetiti bilo kad između 18-te i 26-te nedelje, svi očekuju da se beba full-time rita čim uđete u drugi trimestar. Ne budite ja i ne obraćajte pažnju na ovo pitanje jer meni je bukvalno nepotrebno podiglo anksioznost do nivoa da sam jedva čekala sledeći ultrazvuk da vidim da li je sve sa detetom u redu.

Beba će krenuti da se pomera onda kad joj to odgovara, a šta i kad ćete osetiti zavisi i od vaše konstitucije. Kod mene se to dogodilo negde u 18. nedelji i to u vidu čuvenih ,,leptirića'' odnosno blagih senzacija sličnih gasovima i golicanju. Moja beba je zapravo već negde u 20. nedelji počela jako da me udara, iako se stomak spolja nije pomerao i muž nije mogao da oseti pokrete koje ja osećam. Možda je do toga što je moja beba malo veća, ali eto: imajte u vidu da lagano golicanje može u roku od jednog dana da pređe u udarce u vašem stomaku. Ta nagla promena me je takođe malo alarmirala kao prvorotku, ali u drugom trimestru ste prosto mnogo opušteniji i spremni na to da je u trudnoći i nenormalno - sasvim normalno.

Do kraja drugog trimestra beba će već ozbiljno početi da vas šutira i vaš partner će moći opušteno da oseti te udarce. Takođe ćete moći da vidite stomak kako vam se trese spolja.


4. Novi simptomi su zamenili stare


Interesantna stvar se dogodila, naime, po prvi put u životu moja stopala su postala topla, da ne kažem vruća, do te mere da mi je postalo udobnije bez čarapa nego sa njima. Još jedan simptom trudnoće koji spada pod ,,normalno'', ali je mene veoma iznenadio jer sam ja tip osobe kome su stopala toliko ledena da ja spavam u čarapama da se ne bih prehladila.

Takođe je gorušica počela da najavljuje svoj grandiozni ulazak u moj život negde početkom šestog meseca. Neke žene od nje pate od početka i to može trajati celu trudnoću, ali je veća šansa da će vam gorušica zapasti krajem trudnoće zbog toga što vam želudac dolazi u veoma nezgodan položaj.

Kako nabacujete težinu, može se desiti da počnu blagi otoci nogu ili grčevi u nogama. Konsultujte se sa vašim lekarom u vezi magnezijuma koji vam može pomoći kod grčeva. Što se tiče otoka, generalni savet je da ne solite hranu previše, pijete dovoljno vode, ne provodite baš previše vremena u istom položaju i podignete noge na visinu kada odmarate.

Migrirajući abdominalni bolovi raznih vrsta su takođe mogući. Za mnoge od njih sam se pitala da li pokušavaju da me ubiju ili onesposobe, ali odgovor na sve bi, kao i obično, bio: to je normalno u trudnoći.

Lažne kontrakcije takođe mogu početi da se javljaju krajem drugog trimestra. One su uglavnom bezbolne i u 99% slučajeva nisu razlog za brigu.



Šta da očekujete u drugom trimestru - najčešći simptomi trudnoće u drugom trimestru


Evo nekoliko dominantnih simptoma drugog trimestra, kao i uopšteno šta možete očekivati, iz ličnog iskustva:


Vaš mali anđeo će početi da vas šutira iznutra

Pokreti bebe su prelepo iskustvo za sve buduće mame (posebno prvorotke), ali su mnogo prijatniji u početku nego kasnije kada mogu da vam zabiju noge u rebra, izbiju vazduh ili toliko jako zveknu u bešiku da se nađete instantno u problemu. Uživajte u blažim pokretima dok možete, uskoro počinje kik-boks trening unutar vašeg stomaka.


Vaše laboratorijske analize mogu odlepiti

Sticajem okolnosti ja sam uradila sistematski u drugom trimestru i zamalo se onesvestila od rezultata iz laboratorije. Holesterol, trigliceridi, sedimentacija, sve naopako. Međutim, ispostavlja se da su sve te stvari normalne za ovaj period trudnoće i da se očekuje da će se normalizovati posle porođaja. Živi bili pa videli, meni sve to zvuči jako sumnjivo :D Obavezno odradite svu laboratoriju koju vam prepišu.


Dah će vam se uskoro skratiti i gorušice su moguće

Beba se pomera na gore u vašem telu odnosno širi svoj životni prostor ka vašim plućima što možete i osetiti krajem drugog trimestra. Uhvatićete sebe kako hvatate dah i tokom šetnje, a o gorušici ne bih ni da počinjem, pošto je ona dominantan simptom trećeg trimestra, mada se meni javila krajem drugog trimestra.


Nećete se još uvek preseliti u toalet, ali nećete ni daleko od njega

U zavisnosti od toga ,,kako nosite'', blizina toaleta će polako dobijati na važnosti. Nekim danima u drugom trimestru sam morala da obilazim toalet svaki sat, čemu nije pomagalo to što sam dosta ožednela uopšteno od kako je trudnoća počela. Što se vaše bešike tiče - tako je kako je i bolje neće biti do porođaja.


Opstipacija može početi ili nastaviti da vas smara

Mene lično je samo nastavila da smara, s obzirom da se kod mene kao simptom trudnoće pojavila veoma rano. Portalak sirup je i dalje moj dobar drug u borbi za očuvanjem normalnog rada creva i zdravog razuma uopšteno. Preporučuje se i šetnja, fizička aktivnost, ishrana bogata vlaknima... Kod mene je sve to davalo nula bodova, eventualno šolja kafe i portalak su mogli nešto malo da urade. Postoje i mikroklizme koje možete nabaviti u apoteci, ali ih ja lično u drugom trimestru nisam koristila.


Osećaćete se ogromno

Drugi trimestar će vam prolaziti mnogo brže nego prvi zbog nedostatka preterano užasnih simptoma trudnoće. Stoga vam može delovati da ste se ugojili dosta za kratko vreme, da vam je stomak naglo porastao i da su vam pantalone naglo omalenele. Nije lepo, ali je normalno za ovaj period. Pokušavajte da se ne opterećujete previše svojim odrazom u ogledalu. Drugi trimestar je inače trimestar u kome ćete se najviše ugojiti i to je - paz sad - potpuno normalno.

Veći problem će vam biti ako vam ovako rano krenu otoci nogu ili grčevi. Konsultujte se sa vašim lekarom oko potencijalnih rešenja za iste.


Možda dobijete energetski kick - naglo povećanje nivoa energije oko 5. meseca

Urbana legenda kaže da se trudnice najbolje osećaju u 4. i 5. mesecu, što možda donekle i jeste tačno. Sama činjenica da smo završile sa teškim prvim trimestrom nam svakako daje dodatan elan i osećamo se mnogo sposobnije za svakodnevni život i nešto preko.

Mnoge žene opisuju nenormalni nalet energije u 5. mesecu koji se meni lično nije dogodilo, ali se dogodilo to da sam se osećala mnogo normalnije i srećnije. Tako da, ako ste u mogućnosti, uživajte u drugom trimestru što više. Već od šestog meseca sve postaje teže jer ste i vi same teže.




Šta je obavezno u drugom trimestru


Redovni ginekološki pregledi i laboratorija

Novije studije pokazuju nepotrebnost stalnih ultrazvukova, ali kod nas je i dalje praksa da se ultrazvuk radi jednom mesećno u trudnoći (bar u privatnom sektoru, ako se u državnom nešto razlikuje ostavite u komentaru). U drugom trimestru vam takođe sledi ekspertski ultrazvuk u 22. nedelji (iako inostrane prakse preporučuju bilo kad od 18. do 22. nedelje) i negde krajem drugog trimestra tu je i OGTT test. Fetalna ehokardiografija (u slučaju da imate genetskih predispozicija ili nekih drugih indikacija za urođene srčane mane) se radi od 24. nedelje.

Drugi trimestar inače za većinu žena donosi olakšanje, posebno za one sa prethodnim iskustvom spontanih pobačaja. U drugom trimestru uglavnom nema trzavica, iznenađenja i većih stresova.


Prenatalni vitamini

Isto kao i u prvom trimestru, treba vam vaša dnevna doza vitamina i minerala. Dete je završilo formiranje organa u prvom trimestru i sad prosto prelazi na nabacivanje mase što znači da prvo jede ono, pa onda vi. Ružnije rečeno, ono uzima šta mu treba, a vama šta ostane. Obratite pažnju na nivoe gvožđa tokom drugog trimestra.


Zaštita kože od strija

Ako do sada niste, sada je pravo vreme da pokušate da zaštitite kožu svojih grudi i stomaka od pucanja. Može da se desi da vam ništa ne pomogne, ali verujem da će vam sigurno biti žao ako ne pokušate. Drugi trimestar je vreme kada se dosta gojimo, tako da je naša koža pod izuzetnim stresom.


Obavezan SPF

Ako do sada niste razumeli da je SPF obavezan i u normalnom stanju tokom sunčanih dana, slobodno izguglajte nešto što se zove melazma i verujte mi na reč, žene daju ogromne pare na lasere, kiseline i tretmane da uklone tamne fleke odnosno ovu ,,trudničku masku'' sa svog lica nakon trudnoće i nikako im ne ide. Neke žene ne uspeju da je uklone nikad. 

Jedini način da minimizirate šansu da vam se pojavi melazma je religiozno nanošenje SPF-a svakog dana kada sunce ima ikakve šanse da izmili, a neki stručnjaci bi rekli da je obavezan i danima kada sunce ni ne vidite. Odlučite same šta ćete uraditi povodom toga, samo vas molim, nemojte koristiti nikakve ,,prirodne'' SPF proizvode, prirodna zaštita od sunca ne postoji. Lepo u prvu apoteku, kupite nešto provereno što znate da vam odgovara ili što možete sebi da priuštite i vozite dalje.

Najbolji SPF je onaj koji mažete redovno i dovoljno.




Pitanje težine u drugom trimestru i trudnoći uopšteno


Kao neko celoživotno opterećen telesnom težinom, a ko je ujedno veliki gurman, moram priznati da je izuzetan izazov za mene bio gojenje do kojeg dolazi u trudnoći tačnije držanje istog u granicama zdravog razuma.

Nisam ni lekar ni nutricionista, te o ovoj temi neću preterano tupiti. Što se tiče nutricioniste čije sam predavanje slušala u školici roditeljstva (jednoj od, pošto sam se prijavila za sve koje su besplatne), njeno mišljenje je da se žena u prvom trimestru treba ugojiti jedan kilogram ukupno, zatim u drugom trimestru po jedan kilogram mesečno, pa u trećem po dva kilograma mesečno. A sve to dok ima 5-6 zdravih obroka dnevno. Znači ukupno max 10kg. 

U svakom slučaju posle tog predavanja sam shvatila da je ova nutricionista verovatno ili skrenula ili nikad nisu bili trudna, ali to je samo moje mišljenje. Ne kažem da gospođa nije bila u pravu i da takve školske trudnoće i trudnice ne postoje, samo kažem da u mom slučaju tako nešto zaista nije bilo primenljivo.

Apetit će vam najverovatnije biti uvećan u periodu kada nemate mučnine, što je opet individualno. Meni se dogodilo to da sam potpuno izgubila meru dok sedim za stolom u smislu da je moje telo potpuno isključilo signale da sam se ja zapravo najela - bukvalno sam mogla da jedem bez kraja i konca bez da usledi osećaj sitosti. Morala sam da obratim pažnju da mi veličina obroka po sećanju bude slična kao pre trudnoće da se stvar ne bi potpuno otela kontroli jer osećaj sitosti je izostajao. 

Mišljenja lekara na temu koliko kg treba da se ugojite u trudnoći takođe varira. Neki se drže ideje 7-12kg, neki se drže ideje 10-15kg, neki smatraju da je uobičajena cifra oko 20kg. Tu se posebno hvatamo u kolo polu-informacija jer NAVODNO ako se ne ugojite dovoljno - rodiće se malecna, slaba beba, a ako se previše ugojite - rodiće se džin koji možda neće moći da prođe prirodnim putem i biće sklon gojaznosti i dijabetesu.

Aplikacije i moderna zapadnjačka mišljenja se vode idejom da u drugom trimestru treba da se gojite oko pola kilograma nedeljno, što otprilike dođe na 2 kg mesečno tokom drugog trimestra. Predlaže se kontrolisano gojenje zbog prilagođavanja organizma i manjeg rastezanja kože.

So, what's the truth? Koji je magičan odgovor? Koliko žena treba da se ugoji u trudnoći? Volela bih da postoji saglasnost struke oko ovoga, ali ne postoji.

A i da postoji, biću iskrena: samo do određene mere žena može da kontroliše sebe, svoj apetit i gojenje tokom trudnoće (sem ako niste jedna od onih mršavica sa čeličnom voljom koja ni inače ništa ne jede, za vas ovo ne važi). Nekad vam je dovoljno loše i bez toga da trpite glad. Meni lično je bilo potpuno kontraintuitivno da sedim gladna dok nosim dete u sebi koje treba da hranim, pa je stoga gojenje logično usledilo.

Vezano za gojenje u trudnoći uopšteno mogu samo da vam kažem da pratite svoj instinkt. Gledajte da se fokusirate na izbor zdravih namirnica i zdravih kuvanih jela više nego na konkretne kalorije. Kalorijske bombe koje su za vas nezdrave i van trudnoće svakako treba još više izbegavati u trudnoći. Gledajte i da ne preterate, jer svi ti kilogrami (ili bar većina) posle porođaja ostaju vama da vidite šta ćete sa njima, a dete je svoje sa vama završilo. Nemojte slušati žene iz familije koje vas nutkaju i govore vam da jedete za dvoje, lako se može desiti da vam te iste žene mesec dana posle porođaja kažu da morate hitno da smršate jer ste predebele i muž će vas ostaviti itd. Ljude koji trudnicama govore da su debele ću najradije preskočiti jer sam ih obradila u prethodnom vodiču o preživljavanju trudnoće i iskreno želim im sve najgore. 

Čak i da se pregojite, nemojte mrzeti sebe. Kreirate drugo ljudsko biće i nalazite se u najranjivijem periodu svog života. Posle trudnoće se može smršati, nismo zaglavljene sa viškom kilograma zauvek. 

Mene lično je merenje izuzetno deprimiralo, ali sam odbijala da izbacim vagu iz upotrebe jer sam smatrala da ipak moram da se držim pod nekom vrstom kontrole. Dijete i gladovanje nisu dolazili u obzir, ali fokusiranje na zdravije opcije i vežbanje mi je svakako pomoglo da ne izgubim zdrav razum na vagi.




Kako preživeti drugi trimestar?


Drugi trimestar ćete, sva je šansa, preživeti lakše nego prvi. Budite na vezi sa svojim ginekologom i nemojte izbegavati redovne preglede, laboratoriju i merenja. Lekar je taj koji će vam dati najbolje uputstvo o nivou fizičke aktivnosti koji vam je dozvoljen, da li treba da prilagodite ishranu ili vam je potrebna neka dodatna terapija itd. 

Nemojte se opterećivati i opustite se što je više moguće. Paranoja i strahovi, posebno ako ste prvorotka, neće vam doneti ništa dobro osim dodatnog stresa za vas i vašu bebu. Pravilo da stvarčice za decu morate pripremati tek kad beba dođe na svet je odavno zastarelo, pa se možete baciti na pribavljanje onoga što vam je potrebno dok vam još stomak ne predstavlja prepreku za kretanje i život uopšte.

Upoznajte vašu bebu i njene cikluse budnosti/aktivnosti i spavanja u vašem stomaku. Lično mislim da nema potrebe da joj se obraćate dok je još nosite jer će beba svakako prepoznavati vaš glas i glasove ljudi kojima ste vi okruženi.

Ako planirate da putujete tokom trudnoće, drugi trimestar je pravo vreme. Tada imate dovoljno energije i niži nivo rizika od razvoja komplikacija nego u toku prvog i trećeg trimestra. Odlazak na more ume biti blagotvoran za trudnicu. Bazene i javna kupališta drugih vrsta vam ne bih preporučivala iz higijenskih razloga.

Takođe obratite pažnju na to kako reagujete na vrućinu, posebno ako čekate letnju bebu. Moguće je da ćete se mnogo lakše pregrevati, biti crveniji u licu i mnogo se više znojiti. Rad hormona vam u tome, naravno, samo odmaže. Ako su vrućine napolju, ne izlazite ili obavezno nosite vodu sa sobom i ostanite u hladu.

Dakle, naoružajte se strpljenjem, nemojte se iscrpljivati, gledajte da se relaksirate i radite ono što volite, ne zaboravite na SPF i prenatalne vitamine, dovoljan unos vode, sezonsko voće i prenatalne vežbice, ako su vam dozvoljene.


Umesto zaključka


Ako ste trenutno u drugom trimestru, uživajte u ovoj zlatnoj sredini trudnoće. Možete ovo vreme i iskoristiti da se više krećete, uradite nešto što ste oduvek hteli, opremite sobu za bebu, obiđete bebi radnje (kao i sve ostale) i uživate u neometanom životu sa partnerom. Nemojte se šlogirati brzinom kojom vam raste stomak ili vam se šire kukovi, za ovaj period to je sasvim ok. I nemojte da vas čudi ako drugi trimestar brzo prođe!

Kupite sebi nešto trudničke odeće i zakoračite samopouzdano dalje ka trećem trimestru!

Voli vas vaša Venoma

No comments:

Post a Comment